menu button

Klubber der arbejder med skolebridge:

Aabenraa Bridge Center
Aarhus Bridgeklub
Beder-Malling Bridgeklub
Bramming Bridgeklub
Bridgebanen, Vejle
Bridgehøjborgen, Vejle
Brovst bridgeklub
Brønderslev Bridgeklub
Esbjerg Bridgecenter (Tobakken)
Gentofte Bridgeklub
Grænseegnens Bridgeklub
Haderslev bridgecenter
Hammel Bridgeklub
Herning Bridgeklub
Holstebro Bridgeklub
Højby Bridgeklub
Hørning Bridgeklub
Jelling Bridgeklub
Kastrup/Taarnby Bridgeklub
Kibæk Bridgeklub
Kolding Bridge center
Lemvig bridgeklub
Lyngby Bridgeklub
Morud Bridgeklub
Ravnkilde Bridgeklub
Skanderborg Bridgeklub
Tistrup Bridgeklub
Varde Bridgeklub
Vejle Bridgeklub

 

Kommuner der aktivt bakker op om skolebridge:

Skanderborg
Vejle
Kolding
Haderslev
Mariagerfjord
Jammerbugt
Sønderborg
Haderslev
Rebild
Holstebro
Aarhus
Lemvig
København
Gentofte

 

Her er vi i gang

Her er en oversigt over de skoler, hvor der er, har været eller er planlagt bridge på skoleskemaet.

Til venstre er der en oversigt over de bridgeklubber, der enten er i gang eller planlægger at gå igang med skolebridge.

Jylland

Gennemførte skolebridgeforløb

  • Dronninglund Skole: Intro for 10. klasserne i december (underviser: Birte Kjeldsen)
  • Halgård skole, Holstebro: Intro for 7.b
  • Hedegårdsskolen, Brønderslev: Introforløb for tre 7. klasser (underviser: Birte Kjeldsen) (uge 3)
  • Kirkebakkeskolen, Vejle: Introdag for 5. og 6. årgang
  • Mølholm skole, Vejle: Introdag for 176 elever
  • Petersmindeskolen, Vejle: introdag for 5. og 6. årgang
  • Skovvangskolen, Aarhus: Forløb over 7 uger med tre 5. klasser. Start 12. januar 2016. (underviser: Morten Bilde)
  • Stilling skole: Valgfag 8. klasse, 1. halvår 2016
  • Suldrup skole, introdag for 4.-5.-6.-7. årgang, 4. maj (underviser: Birte Kjeldsen)
  • Tangsø skole, intro, juni 2016
  • Thorstrup skole, Varde: Emneuge i uge 47

Igangværende skolebridgeforløb

  • Aabenraa Friskole, Aabenraa, 6. - 7. klasse (underviser: Morten Bilde)
  • Bakkeskolen, Hørning skole: 5. klasse: 2 timer pr. uge i matematiktimerne
  • Brorsonskolen, Varde, Valgfag 7. klasse
  • Brovst Skole, Brovst, introforløb for 7. - 9. klasse (underviser Birte Kjeldsen) (13/1, 20./1, 3/2 og 31/3)
  • Christinelystskolen, Lemvig – Valghold 8. klasse
  • Erritsø Skole, Fredericia, introforløb
  • Haderslev Realskole: valghold 6./7. klasse
  • Haverslev/Ravnkilde skole: Valgfag 4./5./6. klasse
  • Hældagerskolen, Vejle, introforløb (underviser: Morten Bilde)
  • Jelling Skole (introforløb foråret 2017) (valghold næste år) (underviser: Morten Bilde)
  • Kibæk skole, Herning, Introforløb 6. klasse (underviser: Morten Bilde)
  • Kirkebakkeskolen, Vejle – Lektiecafe
  • Lemtorpskolen, Lemvig: Valghold 7./8. klasse
  • Lyreskovskolen, Kruså: Forløb for 6. klasser (foråret 2017) (undervisere: Grænseegnens Bridgeklub)
  • Lyshøjskolen, Kolding, introforløb (underviser: Anna Ravn)
  • Mårslet skole: 5. klasse: 2. timer pr. uge i lektiecafe
  • Sankt Nikolaj skole, Esbjerg: Valghold 7./8./9. klasse
  • Skovsgaard Tranum Skole: Lektiecafe 7./8./9. klasse
  • Stilling skole: Valgfag 7. klasse (to timer/uge). 1-2 timer pr. uge i 4. klasse
  • Søndervangskolen, Hammel, introforløb 7. - 9. klasse (underviser: Morten Bilde)
  • Tvis Skole, Holstebro: Undervisning 7. klasse
  • Vonsild skole, Kolding: profilfag 4./5./6. klasse. Profilfag i 10 ugers forløb
  • Østermarkskolen, Aars, 7. klasse (undervisere: Morten Bilde & Birte Kjeldsen)

Kommende skolebridgeforløb

  • Mejrup skole, Holstebro: Emneuge i uge 11
  • Nr. Boulevardskolen, Holstebro: Intro 7. klasse 8. marts
  • Sct Jørgens skole, Holstebro: Intro 21.- 22. februar 8. klasse

Fyn

Gennemførte skolebridgeforløb

 

Igangværende skolebridgeforløb

  • Broskolen, afd bøgehøj ved Odense: valgfag 2 lektioner om ugen et halvt år
  • Havrehedeskolen, Morud, introforløb og bridge i ungdomsklubben
  • Højby Skole, Odense, introforløb (underviser: Morten Bilde)
  • Marstal skole, Ærø: valghold, 7./8./9. klasse: “spil der udfordrer hjernen” (bridge, skak, billard). 2 lektioner om ugen hele året

Kommende skolebridgeforløb

 

Sjælland

Gennemførte skolebridgeforløb

  • Christianshavns skole, introforløb for 5. klasserne (underviser: Casper Rubin) (hele efteråret 2016 - 10 gange)
  • Hyltebjerg skole, Vanløse, introforløb for tre 7. klasser (underviser: Casper Rubin) (hele efteråret 2016)
  • Lyngby Privatskole, emneuge i uge 14 (underviser: Morten Bilde)
  • Sønderbro skole, Amager, introforløb for 5. og 6. klasse (underviser: Casper Rubin) (4-5 gange i efteråret 2016)

Igangværende skolebridgeforløb

  • Absalons skole, Roskilde, Valghold 7. - 9. klasse
  • Gentofte skole, valghold for 7. - 9. klasse (underviser: Charlotte Monberg)
  • Holbæk: Valghold 7. – 9. klasse
  • Islev skole, Rødovre: Valgfag 9. klasse
  • Ordrup skole, fritidscentret (underviser: Casper Rubin) (hver tirsdag 17-20)
  • Tingbjerg skole og Brønshøj skole (ungdomsskolen): 1-årigt valgfag
  • Taarnby ungdomsskole, et-årigt valghold for 7. klasse
  • Tømmerup Fri- og efterskole, valghold for 7.- 9. klasse

Kommende skolebridgeforløb